AJPES – prvi korak na vaši podjetniški poti

Ste se odločili, da stopite na samostojno podjetniško pot? Za vas smo zbrali koristne informacije, ki vam bodo olajšale registracijo s.p.

AJPES vam v 12-ih izpostavah po Sloveniji omogoča brezplačno registracijo podjetja. Vse postopke lahko uredite na enem mestu, tudi prijavo v obvezna socialna zavarovanja in prijavo davčnih podatkov na FURS.

Postopek ustanovitve s.p.

Ustanovitev s.p. je enostaven in brezplačen postopek, ki ga lahko opravite:

  • na AJPES točkah SPOT, ob strokovni podpori referentov,
  • elektronsko na portalu SPOT s kvalificiranim digitalnim potrdilom ali pa podpisano prijavo za vpis pošljete po pošti. Vaš podpis na prijavi mora biti overjen.

 

Dokumenti za ustanovitev s.p.

Za registracijo s.p. potrebujete:

  • osebni dokument,
  • davčno številko,
  • overjeno soglasje (so)lastnika, če niste lastnik objekta,
  • podatke o zastopnikih, če jih nameravate imenovati.

 

Pred ustanovitvijo je dobro vedeti

Samostojni podjetnik je fizična oseba, ki samostojno opravlja pridobitno dejavnost. Ob registraciji s.p. ustanovitveni kapital ni potreben, posameznik pa za obveznosti odgovarja s svojim osebnim premoženjem. Pred pričetkom dejavnosti je potreben vpis v Poslovni register Slovenije (PRS). Zakonske določbe za ustanovitev in omejitve določa Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1, 71. do 75. člen, 10.a člen).

Pred registracijo se je potrebno pripraviti

Kaj morate vedeti pri registraciji s.p.:

Izbira imena

Dolgo ime mora vsebovati ime in priimek bodočega podjetnika ter oznako, ki nakazuje na dejavnost, ki jo bo izvajal. Kratko ime ni obvezno, vendar je bolj priročno za uporabo, vključuje pa samo ime in priimek podjetnika.

Poslovni naslov

Za poslovni naslov izberete kraj, ulico in hišno številko, kjer boste opravljali dejavnost. Če niste lastnik objekta morate k prijavi za vpis priložiti soglasje (so)lastnika objekta, da vam dovoljuje poslovanje na izbranem naslovu. Soglasje lahko lastnik overi na upravni enoti ali pri notarju, lahko pa ga osebno podpiše na AJPES točki SPOT ob registraciji podjetja.

Datum vpisa (registracije)

Določiti morate datum vpisa s.p. v PRS. To je lahko naslednji dan ali največ en mesec pred načrtovanim začetkom poslovanja.

Izbira glavne dejavnosti

Izbrati morate vašo glavno dejavnost, ki bo predvidoma prinašala glavni vir prihodka in morebitne ostale dejavnosti. Bodite pozorni pri izbiri dejavnosti, kjer so zahtevani posebni pogoji. Pozor – obrtno dovoljenje je možno pridobiti šele po vpisu v Poslovni register Slovenije.

Omejitve pri ustanoviti?

V PRS se ne more vpisati oseba, ki:

  • je bila pravnomočno obsojena na kazen zapora zaradi kaznivega dejanja,
  • je bila javno objavljena na seznamu nepredlagateljev davčnih obračunov ali davčnih neplačnikov ali mu je po uradni dolžnosti prenehala identifikacija za namen DDV,
  • je več kot 25 odstotno udeležena v kapitalu kapitalske družbe, če je ta družba objavljena na enem izmed zgoraj navedenih seznamov,
  • ji je bila v zadnjih treh letih najmanj dvakrat izrečena globa zaradi prekrška v zvezi s plačilom za delo ali v zvezi zaposlovanjem na črno,
  • je bila z več kot 50 odstotki udeležena v kapitalu d.o.o., ki je bila izbrisana iz sodnega registra brez likvidacije.

 

Tuji državljani in odpiranje s.p.

Podjetnik je lahko tudi tujec brez državljanstva in stalnega bivališča, ki pridobi slovensko EMŠO in davčno številko. Omejitve vpisa v register pa veljajo enako tudi za tujce. Ob vpisu mora tuji vlagatelj predložiti v slovenski jezik prevedena potrebna in veljavna dokazila iz države stalnega prebivališča.

Popoldanski s.p.

Če bi svojo dejavnost opravljali postransko, kot popoldanski s.p. in ste zavarovani iz drugega naslova (praviloma iz delavnega razmerja) in ne iz naslova opravljanja popoldanske dejavnosti, boste plačevali samo določene prispevke za socialno varnost. Podatek o tem bodoči podjetnik poda pri registraciji na FURS.

Normiranci in vodenje poslovnih knjig

Ob registraciji se bodoči s.p. odloči tudi za način ugotavljanja davčne osnove – na primer z normiranimi odhodki (normiranec), saj se v nasprotnem primeru šteje, da ugotavlja davčno osnovo z dejanskimi prihodki in odhodki. Kasneje lahko z obvestilom FURS odločitev spremeni (na letni osnovi). Prav tako mora ob ustanovitvi razmisliti o vodenju poslovnih knjig, saj jih lahko vodi sam samo v primeru ugotavljanja davčne osnove z normiranimi odhodki.

Registracija podjetja se izvede po oddaji popolne vloge za vpis v PRS oz. na predlagan datum v vlogi. AJPES izda sklep o vpisu, s katerim se odpravite na banko in odprete transakcijski račun. Vaše poslovanje se tako lahko prične!

Imate še kakšno vprašanje? Potrebujete pomoč? Za vas je na voljo Pomoč AJPES.

Deli:

Povezana vsebina

Prijavite se na novice

Prijavite se in ne zamudite dogodka in vsakodnevnih novic