Pravilna kombinacija inovativnosti, okoljske odličnosti, energetske in snovne učinkovitosti je najpomembnejši del načrta za prehod v podnebno nevtralno družbo in v slovenskem kontekstu lahko postane gonilo dodatnega razvoja. Moderna in družbeno odgovorna slovenska podjetja že danes izvajajo napredne projekte, ki jim omogočajo gospodarsko rast in povečanje konkurenčnosti, temelječe na inovativnosti in tehnologijah, prijaznih do okolja.
Pot do uspeha zahteva individualizacijo odgovornosti ter jasne in merljive cilje za doseganje rezultatov. Natančno opredeljeni cilji usmerjajo vsakdanje odločitve in so podlaga za spremljanje in merjenje napredka. Predvideni ukrepi za dolgoročno doseganje ciljev trajnostnega razvoja lahko polno učinkujejo samo takrat, ko je njihova izvedba posledica skupnega in sistematičnega načrta. S trajnostnim razvojem v ožjem pomenu zagotavljamo, da ne prelagamo trenutnih težav na prihodnje generacije. V širšem pomenu pa to pomeni odgovorno ravnanje vseh družbenih slojev, od vodstva države in državne uprave do vseh gospodarskih subjektov in posameznih državljanov. Letos se na Okoljskem srečanju osredotočamo na to, kako uspešno izvajamo napredne projekte, ki temeljijo na inovativnosti, okoljski odličnosti, snovni in energetski učinkovitosti, kar je tudi ena od prioritet prihodnjega razvoja Evropske unije. Nacionalne smernice in cilji trajnostnega razvoja so določeni na državni ravni, vendar mora njihovo uresničevanje potekati skozi sodelovanje z gospodarstvom in državljani. Jasni cilji podnebne nevtralnosti dobivajo svoje mesto v trajnostnih strategijah podjetij in kar nekaj jih bo predstavljenih na letošnjem Okoljskem srečanju.
Letošnje Okoljsko srečanje pomeni nadaljevanje izjemno uspešnih minulih srečanj in temelji na dejstvu, da lahko postavljene cilje dosežemo le, če si vsi skupaj dejavno prizadevamo za dvig gospodarske konkurenčnosti.
Okoljsko srečanje je dogodek, ki že vrsto let podpira razvoj kulture dialoga med različnimi deležniki. Podobno kot do zdaj je pomemben del letošnjega Okoljskega srečanja tudi izmenjava izkušenj, ki nam jih bodo zaupali slovenski gospodarstveniki. Predstavili nam bodo konkretne projekte in kritično spregovorili o izzivih prihodnjega razvoja. Okoljsko srečanje nadaljujemo v smeri spodbujanja konstruktivnega dialoga med različnimi deležniki, s ciljem, da v Sloveniji tudi v prihodnje spodbujamo ustrezno okolje za nadaljnji razvoj svojega gospodarstva, ki bo moralo ohranjati korak s svetovno konkurenco.
- Napredne energetske skupnosti v luči doseganja cilja OVE
dr. Boris SUČIĆ, vodja projektov, Center za energetsko učinkovitost, Institut "Jožef Stefan"
- Podnebna strategija Cinkarne Celje
Boštjan PODKRAJŠEK, direktor vzdrževanja in energetike, Cinkarna Celje
Jaka KUGLER, samostojni tehnolog, Cinkarna Celje
- Kakšen je ogljični odtis NLB-a - družbena odgovornost in trajnostni razvoj
Alenka RECELJ MERCINA, vodja trajnostnega razvoja, NLB
- Kdaj bomo v Sloveniji izvedli prvi projekt zajema emisij CO2 v industriji
dr. Tomaž VUK, predsednik uprave, Salonit Anhovo
- LIFE HIDAQUA - Trajnostno upravljanje z vodami v industriji z veliko porabo vode – izkušnje z delovanjem prototipne rešitve
Sanja MARKEŽIČ, strokovna sodelavka za okolje, Hidria
- Koliko polnilnic za električna vozila potrebujemo in kako smo pripravljeni na elektrifikacijo osebnega prometa
dr. Jurij CURK, svetovalec uprave, Elektro Ljubljana
- Uporaba očiščene vode iz CČN Celje kot tehnološke vode v Cinkarni Celje
Nikolaja PODGORŠEK-SELIČ, članica uprave - tehnična direktorica, Cinkarna Celje
mag. Ludvik MEKUČ, vodja sistema ravnanja z okoljem, Kolektor Sisteh
- LIFE IP Care4Climate - Izkušnje z delovanjem energetske skupnosti v Hrastniku
- Uspešni in okolju prijazni - pogozdovanje, recikliranje in sodelovanje
Marián ŠEFČOVIČ, direktor, Radenska
- Filter za plastična mikrovlakna - inovativna rešitev za zmanjšanje količine plastičnih mikrovlakn
Mojca ZUPAN, direktorica in ustanoviteljica, PlanetCare
- Proizvodnja smuči na obnovljivo električno energijo
Leon KOROŠEC, direktor zimsko-športne divizije in podpredsednik, Elan
Oglejte si vse prezentacije okoljskega srečanja 2023