Zadnji dve leti sta dali digitalizaciji še kako potreben pospešek. Poslovanje podjetij se je z veliko prilagodljivosti preselilo v domače pisarne, uporabljati smo začeli nova orodja in sisteme. Prehod se nam je zdel tekoč, samoumeven, iskali smo inovativne poti in digitalne bližnjice in pri tem smo bili uspešni. Nenadnim spremembam pa ni sledil infrastrukturni in miselni prehod, ki bi tudi v novih razmerah vzpostavil zanesljivo in predvsem varno okolje za delo. Nova situacija je bila za vse velika sprememba in redki so pomislili na nove nevarnosti.
A prav tako okolje ustvarja nove priložnosti za kibernetske napadalce. Dejstvo je, da je za 85 odstotkov incidentov kriv človek. Zadnji aktualni podatki kažejo, da je povprečna nastala škoda incidenta v Sloveniji ocenjena na 65 tisoč evrov. Številke v tujih organizacijah so še nekajkrat višje.
Tako smo v položaju, ko je smiselno dvigniti raven zavedanja pomembnosti vzpostavitve varnostnega ekosistema, hkrati pa je na vseh ravneh podjetja nujna vzpostavitev zavedanja o odgovorni rabi vseh povezanih naprav. Glavne korake morajo sprejeti odločevalci, zagotavljanje varnosti v podjetju pa je vloga vseh deležnikov.
Vprašanje o smiselnosti naložbe mora biti vedno brezpredmetno. Nihče si ne želi biti del statistike.