Na obdavčitev vpliva tudi novi koronavirus

»Z ukrepi COVID-19 so bili tako družbeniki kot tudi družbe lahko deležni nekaterih subvencij za pokrivanje določenih stroškov. Stroške morajo sicer še vedno evidentirati (npr. stroške plač, prispevkov), hkrati pa prejete subvencije povečujejo prihodke na drugi strani. Kar ima lahko npr. precejšen vpliv na normiranca, ki bo obdavčen tudi na omenjene prihodke, prejete s strani države,« vpliv novega koronavirusa na obdavčitev družbe in družbenikov pojasnjuje davčna svetovalka Barbara Guzina. 23. junija bo vodila seminar Izplačila in vplačila med družbo in družbeniki: vpliv COVID-19 na obdavčitev.

Na seminarju bo mag. Guzina predstavila sedanje obdavčitve in spremembe z vidika dohodnine in Davka o dohodkih pravnih oseb (DDPO) ter druge aktualne rešitve izplačil med družbo in družbeniki.  V krajšem spodnjem pogovoru pa med drugim izpostavlja: »Čeprav se družbeniki pogosto počutijo, kot da je družba njihova in lahko z denarnimi in drugimi sredstvi družbe prosto razpolagajo, to ne drži.«

Mag. Guzina, katere so največje spremembe zakonodaje obdavčitve kapitala?

»Največje spremembe glede obdavčitve kapitala so bile sprejete s 1. 1. 2020. Vendar pa jih bomo dejansko čutili šele ob oddaji letnih napovedi za dividende, obrest in kapitalske dobičke za leto 2020 v začetku leta 2021. Tako so bile povišane stopnje obdavčitve za vse dohodke iz kapitala, drugače so obdavčeni odkupi lastnih deležev, nekaj pa je tudi sprememb pri obdavčitvi najemnin.«

Katere vrste izplačil med družbo in družbenikom pa so za družbo/družbenika optimalne glede na obdavčitev z vidika dohodnine in DDPO?

»Za vsako izplačilo iz družbe družbeniku mora najprej obstajati pravna podlaga. Sicer pa ni skrivnost, da so v Sloveniji plače izjemno visoko obdavčene, to pa zdaj na žalost velja tudi za izplačilo dobička. Še relativno najmanj so obdavčene najemnine, kjer lahko davčni zavezanci poleg normiranih uveljavljajo tudi nekatere dejanske stroške. Vendar pa, kot že omenjeno, družbenik ne more prosto izbirati vrste izplačila, za plačilo obresti mora najprej obstajati posojilo, za izplačilo plače, mora biti oseba v delovnem razmerju, za izplačilo najemnine, pa mora družba dejansko imeti v najemu prostor, ki ga potrebuje za opravljanje dejavnosti.«

Furs izvaja poostren nadzor nad raznimi izplačili med lastniki družb (družbeniki) in družbo. Zakaj oz. na kaj so pozorni?

»V primeru manjših družb, kjer je družbenik zelo vpet v dnevno poslovanje družbe, lahko prihaja med družbo in družbenikom tudi do določenih prelivanj sredstev, s katerimi se lahko dosega tudi nižje plačilo davka. Posledično je FURS še posebej pozoren na tovrstna izplačila, ki jih še posebej skrbno preverja.«

Kaj je v zvezi z izplačili/vplačili med družbo in družbeniki še potrebno poudariti?

»Čeprav se družbeniki pogosto počutijo, kot da je družba njihova in lahko z denarnimi in drugimi sredstvi družbe prosto razpolagajo, to ne drži. Družba je ločena pravna oseba, ki je v lasti družbenika. Če se družba enkrat likvidira, bo res preostalo premoženje pripadlo družbeniku, vendar šele, ko bodo poplačani vsi upniki (vključno z državo). Drugače pa je seveda pri s.p.-ju, ki je fizična oseba in lahko s svojimi zasluženimi sredstvi prosto razpolaga.«

Deli:

Povezana vsebina

Prijavite se na novice

Prijavite se in ne zamudite dogodka in vsakodnevnih novic