Napoved davka za kapitalske dobičke: Kar nekaj stvari je še izjemno nejasnih in različno obravnavanih

Rok za oddajo napovedi davka za kapitalske dobičke se hitro približuje, napovedi je namreč potrebno oddati do konca februarja oz. točneje, do 28. februarja 2020. 23. aprila pa bo potekal webinar Obdavčitev kapitalskih dobičkov in dividend in novosti 2020, namenjen vsem , ki so v letu 2019 pridobivali dohodke iz kapitala (dividende, obresti, kapitalske dobičke, tudi najemnine) in bi želeli sami pravilno pripraviti davčno napoved. Kot pravi mag. Barbara Guzina, samostojna davčna svetovalka v družbi Guzina Kavšek svetovanje, ki bo seminar vodila, pa je namenjen tudi tistimi, »ki bi želeli izvedeti, kako bodo omenjeni dohodki obdavčeni v prihodnosti ter kakšne so največje težave pri napovedovanju tovrstnih dohodkov. Kar nekaj stvari je namreč še izjemno nejasnih in tudi različno (in neenotno) obravnavnih po različnih davčnih uradih v Sloveniji. FURS pa si zaenkrat pred tovrstnimi problemi še vedno zatiska oči.« Barbaro Guzina smo pred seminarjem prosili, da izpostavi ključne novosti, napake in opozorila.

Rok za oddajo napovedi davka za kapitalske dobičke se hitro približuje. Lahko izpostavite nekaj ključnih novosti (pasti?) v 2020 za fizične osebe in nekaj ključnih novosti za pravne osebe?

Drži, rok za oddajo napovedi za kapitalske dobičke (pa tudi za dividende in obresti ter najemnine), dosežene v letu 2019 je (ne glede na prestopno leto) 28.2.2020. V letu 2019 sicer nekih bistvenih novosti ni, veliko več bo novosti, ki so začele veljati s 1.1.2020 in jih bomo v napovedih upoštevali čez približno 1 leto. Vse zgoraj napisano sicer velja le za fizične osebe, pravne osebe morebitne kapitalske dobičke (pri prodaji naložb, nepremičnin) vključijo v svoj redni obračun za davek od dohodkov pravnih oseb. Davčni obračun za DDPO pa morajo pravne osebe oddati do 31.3.2020.

Katere so sicer najpogostejše napake pri pripravi napovedi davka za kapitalske dobičke?

Pri prodajah poslovnih deležev (enako seveda velja tudi za delnice) je pogosto zelo težko pravilno izračunati nabavno vrednost. Poslovni deleži so bili namreč lahko pridobljeni v različnih časovnih obdobjih in na različne načine. Za vse deleže, ki so bili pridobljeni še v lastninskem preoblikovanju, sicer velja, da njihove odsvojitve ni treba napovedati. Enako velja tudi za deleže, pridobljene pred več kot 20 leti. Vendar pa tudi, če na prvi pogled izgleda, da je bil nek delež pridobljen pred več kot 20 leti (ker je bila npr. družba ustanovljena že pred letom 1999), to ni nujno res. Če so družbeniki kadarkoli kasneje povečevali osnovni kapital (bodisi efektivno bodisi iz sredstev družbe), vsaj za del poslovnega deleža velja, da še ni »star 20 let«. In da je njegovo odsvojitev potrebno napovedati. V primeru več pridobitev vsekakor priporočamo posvet s strokovnjakom pred oddajo napovedi.

Kaj je še pomembno izpostaviti?

Obdavčitev dohodkov iz kapitala je v Sloveniji relativno visoka, hkrati pa se je zgodovinsko gledano tudi precej spreminjala. In včasih ni vseeno, na kakšen način določen poslovni delež odtujimo (ga prodamo tretji osebi, družbi sami, likvidiramo družbo ali zapremo družbo po skrajšanem postopku), saj lahko sam način vpliva tudi na obdavčitev. Hkrati pa je v Sloveniji tudi precej neustrezna zakonodaja na področju obdavčitve najemnin, ki zaradi nekaterih nedorečenih določb dobesedno sili davčne zavezance k nepravilnemu ravnanju. Oziroma k določenemu ravnanju samo zaradi obdavčitve, kar pa vsekakor ni zaželeno.

Deli:

Povezana vsebina

Prijavite se na novice

Prijavite se in ne zamudite dogodka in vsakodnevnih novic