Lokacija: Cesta v Mestni log, Ljubljana
Investitor: Univerza v Ljubljani, Kongresni trg 12, Ljubljana
Izvajalec: Strabag, d. o. o., Dunajska cesta 155, Ljubljana
Projektant: Arhitektura MJ, d. o. o., Koblarjeva 7a, Ljubljana
Nadzor: Inštitut UL RI, d. o. o., Kongresni trg 12, Ljubljana
Trajanje: sredina leta 2026
Objekt novogradnje Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani je umeščen ob Cesti v Mestni log, v neposredno bližino zdajšnjih objektov fakultete. Namen projekta je zagotoviti sodobne, varne in energetsko učinkovite prostore, ki bodo ustrezali visokim gradbenim standardom in potrebam izobraževalne ter raziskovalne dejavnosti upravljavca, to je veterinarske fakultete. Poleg tega želi investitor v okviru tega projekta pridobiti dodatne prostore za delovanje fakultete, saj se ta že več let srečuje s prostorsko stisko pri izvajanju redne dejavnosti.
Nova veterinarska fakulteta se razprostira na podolgovatem zemljišču, umeščenem med dovozno cesto in območjem, predvidenim za parkovno ureditev. Arhitekturna kompozicija objekta je sestavljena iz dveh delov, ki sta razdeljena na dve medsebojno povezani stavbi. Ti sta zasnovani kot racionalen, podolgovat enokoridorni tlorisni sistem, ki omogoča logično organizacijo prostorov ter funkcionalno povezavo med posameznimi enotami. Skupna neto površina prostorov tako znaša 23.737 kvadratnih metrov, objekt pa bo pridobil tudi dodatnih 208 parkirnih mest za avtomobile in 123 za kolesarje.
Višji objekt fakultete (pritličje in pet nadstropij) je izveden v tlorisnem gabaritu 80,20 metra krat 46,8 metra z višino 31,10 metra. Konstrukcija objekta je armiranobetonska in je zasnovana kot skeletno-stenska s prečnimi in vzdolžnimi nosilci. Objekt je namenjen predvsem prostorom za pedagoško dejavnost in inštitutom, vsebuje pa tudi zaklonišče in prostore laboratorijev BSL3. Ker ima objekt notranji atrij, omogoča prijetno delovno okolje z naravno osvetlitvijo na obeh straneh, kar izboljšuje delovne razmere in zmanjšuje potrebo po umetni razsvetljavi. Dostop je urejen skozi glavni vhod s severne strani, kjer je večji nadstrešek. Na strehi fakultete je nameščena tudi fotovoltaična elektrarna, ki hkrati senči atrij in prispeva k trajnostni rabi energije in zmanjšanju ogljičnega odtisa objekta.
Nižji objekt klinike (pritličje in nadstropje) je izveden v tlorisnem gabaritu 90,00 metra krat 46,8 metra z višino 16,10 metra. Konstrukcija objekta je prav tako armiranobetonska in je zasnovana kot skeletno-stenska s prečnimi in vzdolžnimi nosilci. Objekt je namenjen predvsem programom delovanja klinike za delo s konji, malimi živalmi, perutnino, malimi sesalci in plazilci. V vsakem oddelku je predviden tudi hospital. V prvem nadstropju se tloris zrahlja, nastanejo svetlobni atriji, ki omogočajo osvetlitev množice kabinetov in laboratorijev. Streha je ravna in ozelenjena, kar pripomore k izboljšanju mikroklime, dodatni toplotni izolaciji ter zmanjšanju učinka toplotnega otoka v urbanem okolju.
Fasada objektov je v večji meri izvedena kot prezračevana fasada iz lomljenih kompozitnih plošč v kombinaciji s steklom, medtem ko ima pritličje kontaktno fasado. Ta zasnova omogoča sodoben vizualni vtis, hkrati pa pripomore k boljši energetski učinkovitosti objekta. Sistem prezračevanja, ogrevanja in hlajenja je umeščen v tehnične etaže, ki so na strehah objektov, kar omogoča preprosto vzdrževanje in zmanjšanje hrupa v delovnih prostorih.
Podjetje STRABAG je na podlagi javnega razpisa pridobilo projekt za izgradnjo veterinarske fakultete. Gre za enega izmed največjih investicijskih projektov v državi v daljšem obdobju, ki se sofinancira iz proračuna EU. Dela so se začela avgusta 2024, končanje del pa je predvideno v sredini leta 2026. Trenutno gradnja napreduje v skladu z začrtanimi terminskimi plani in je v fazi izvedbe gradbenih in instalacijskih del. Nadzor nad projektom izvaja Inštitut UL RI, d. o. o., ki zagotavlja skladnost z najvišjimi standardi kakovosti in varnosti.
Nova veterinarska fakulteta bo tako postala sodoben izobraževalni in raziskovalni center, ki bo pomembno prispeval k razvoju veterinarske znanosti v Sloveniji in širše. Njena izgradnja bo omogočila izboljšanje kakovosti izobraževanja, povečanje raziskovalnih zmogljivosti ter boljše razmere za delo študentov in zaposlenih. S tem se bo krepila tudi mednarodna konkurenčnost fakultete, ki bo lahko privabljala tuje študente in raziskovalce ter sodelovala v mednarodnih projektih s področja veterine.