Spremembe omrežninskega akta, ki bo začel veljati julija 2024, med drugim ciljajo na spodbujanje odjemalcev k proaktivnosti, da z lastnim prilagajanjem odjema pripomorejo k optimizaciji omrežja, zlasti v času največje obremenitve. Z novim obračunom se odpirajo tudi možnosti za prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije.
Samooskrba vodi v večjo konkurenčnost
Samooskrbne skupnosti so rešitev tudi za podjetja, saj omogočajo samozadostnost pri proizvodnji oziroma porabi električne energije ter prihranke pri stroških električne energije, omrežnine in prispevkov. Vse pomembnejši postajajo hranilniki električne energije, ki omogočajo shranjevanje energije iz lastne sončne elektrarne in njeno uporabo v času dražjega odjema ali zmanjševanje obračunske moči, zaradi česar se zniža strošek na mesečni položnici. Petrol prevzema vlogo investitorja, izvajalca, vzdrževalca in usposobljenega upravljavca za elektrarne nad 300 kilovatov moči.
Trajnostna partnerstva za prihodnost
Projekti, kot so sončne elektrarne v okolici Knina, vetrni polji Ljubač in Glunča ali pa, denimo, največja sončna elektrarna skupine Atlantic Grupa so le nekateri primeri trajnostnih partnerstev. Do leta 2025 nameravajo razviti projekte, s katerimi bodo letno proizvedli 500 gigavatnih ur elektrike iz obnovljivih virov.
Fotografija: Nova sončna elektrarna na strehi polnilnice Donata odraža zavezanost Atlantic Grupe k trajnostnim praksam ter prispeva k zeleni prihodnosti in okoljski odgovornosti podjetja.
FOTO: Arhiv Atlantic Grupa.