Novo leto po pravilu prinaša tudi najrazličnejše zakonodajne spremembe. Tako bo v 2020 na primer na področju obdavčitve kapitala. O nekaterih ključnih spremembah na tem področju smo zato povprašali mag. Barbaro Guzina, samostojno davčno svetovalko v družbi Guzina Kavšek svetovanje.
Mag. Guzina, obetajo se spremembe zakonodaje na področju višjih davkov na kapital. Ali je torej potrebno pohiteti s prodajami deležev, delnic ali nepremičnin?
To je zelo odvisno od situacije posameznika. V primerih, ko nekdo želi prodati delež/delnice, bo lahko njegova obdavčitev dejansko višja po novem letu. Torej bi v takem primeru veljalo pohiteti s prodajo in jo izvesti še do konca leta. Enako lahko velja tudi za primere prodaje nepremičnin. V primeru izplačila dobička iz preteklih let prav tako svetujemo izplačilo do konca leta, ko je obdavčitev še 25-odstotna (po novem letu pa bo 27,5-odstotna). V vseh primerih, ko je obdavčitev že danes enaka 0 % (lastništvo nad 20 let), pa se s prodajo ne mudi, tudi po novem letu ostaja enaka.
Če družbenik razmišlja o podaritvi lastnih deležev zaposlenim – je to bolje storiti zdaj ali v prihodnjem letu?
Pri podaritvah, ki bi jih družbenik podaril zaposlenim, bo prav tako lahko prišlo do razlike v obdavčitvi po novem letu. Darilo za darovalca namreč pomeni odsvojitev, ki se prav tako obravnava v okviru obdavčitve kapitalskih dobičkov. Vendar pa so takšna darila lahko precej visoko obdavčena na strani obdarovanca, saj so obdavčena po Zakonu o davku na dediščine in darila. Pri tem davku pa sprememb v obdavčitvi ne bo (že zdaj pa je obdavčitev, vsaj pri višjih vrednostih darila, zelo visoka).
Ob koncu leta se poveča število izplačil med lastniki družb (družbeniki) in družbo. FURS pa ima nad takšnimi izplačili poostren nadzor. Na kaj je potrebno biti pozoren oz. kaj je v tem kontekstu pomembno vedeti?
Določena izplačila, ki se pojavljajo samo konec leta, so seveda lahko pod drobnogledom Finančne uprave RS. Vendar pa je stopnja tveganja odvisna od vrste izplačila. Če podjetnik npr. izplača dobiček vsak leto konec leta, s tem seveda ni nič narobe. Bolj so lahko problematična določena izplačila družbeniku, ki se sicer nanašajo na celo leto, izplačana pa so samo enkrat letno. Vendar pa tudi v takšnem primeru ne moremo vseh izplačil obravnavati enako. Na primer zplačila, ki so neobdavčena (določena povračila stroškov, poračun regresa za letni dopust ipd.) ali manj obdavčena, so zagotovo bolj problematična kot izplačila, ki so obdavčena relativno visoko (npr. določene nagrade, najemnine ipd.).