So družinska podjetja v epidemiji bolj na udaru?

Po oceni glavnega analitika Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Bojana Ivanca je težko dati enoznačen pogovor o tem, koliko je v Sloveniji družinskih podjetij in kako pomembna so, saj je to zelo odvisno od načina klasifikacije. Po njegovi oceni je takšnih podjetij okoli 90 % vseh v Sloveniji, ki ustvarijo okoli 60 do 70 odstotkov dodane vrednosti v zasebnem sektorju.

Ivanc meni, da so ta podjetja v epidemiji bolj na udaru kot druga, in sicer zato, ker so bolj v storitvenih dejavnostih in so v osnovi manjša. Pričakuje, da zanje prihaja težka preizkušnja proti koncu tega in v prihodnjem letu, ko se bodo umikali podporni ukrepi države, ki preprečujejo slabšanje poslovanja in zapiranje podjetij. A kljub temu meni, da je družinska lastnina v krizi navadno prednost, saj se lastniki še bolj angažirajo zapodjetje. Podobno ugotavlja profesor Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani Blaž Zupan, ki pa to pripisuje bolj zdravi sestavi financiranja od podjetij v drugačni lasti.

Ivanc na drugi strani kot slabost omenja kapitalsko zaprtost, saj želijo družine ohraniti lastniško prevlado in so v odločitvah bolj konservativne. Raziskava EY Slovenija in Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani je v letu 2015 pokazala, da posojila bank pomenijo zgolj 12 odstotkov virov sredstev družinskih podjetij, medtem ko je bil delež bančnih virov v celotnem slovenskem gospodarstvu skoraj dvakrat tolikšen.

Vas zanima družinsko podjetništvo? Potem ne spreglejte junijske 9. konference Družinsko podjetništvo!

Nasledstveni izzivi so v družinskih podjetjih stalnica. Zupan težavo bistveno bolj kot v morebitni nekompetentnosti vodij, izbranih po družinskem ključu, vidi v reševanju osebnih konfliktov članov družine na delovnih mestih, kar vnaša dodaten stres tudi v delo drugih zaposlenih. Opozarja pa tudi na demografski trend manjšanja družin, s čimer se zmanjšuje tudi izbira za naslednike.

So družinska podjetja premalo predrzna, zakaj je pomembna družinska ustava, ali družinska podjetja v koronakrizi prenos vodenja na naslednika prestavljajo na poznejše obdobje in več si preberite v prispevku Jureta Ugovška in Bojane Humar Družinska podjetja: Kako trden model so?, ki ga zgoraj povzemamo.

Deli:

Povezana vsebina

KONFERENCE
KONFERENCE

Prijavite se na novice

Prijavite se in ne zamudite dogodka in vsakodnevnih novic