NE SPREGLEJTE! EU bo za raziskave in razvoj namenila 95 milijard evrov, kar je priložnost tudi za slovenska podjetja.
Vso potrebno dokumentacijo o R & R morate imeti že ob oddaji davčnega obračuna (do 31. marca 2021), v katerem uveljavljate olajšavo. Dokumentacija pa mora vsebovati poslovni načrt ali posebni razvojni projekt ali program. Torej, davčna olajšava za R & R in razvojni program (projekt) morata biti usklajena.
Kako ugotoviti, ali je projekt razvojno-raziskovalen in primeren za uveljavljanje davčne olajšave in za prijavo na razpise? Razpisi so namenjeni tako velikim kot malim in srednjim podjetjem. Izhodišče pri obeh možnostih je projekt, ki mora biti visoko inovativen na mednarodni ravni, s tržnim potencialom in širšimi učinki, zraven tega pa mora podjetje razpolagati s kadrom, ki je sposobni projekt R&R izvesti oziroma sodelovati z drugimi podjetji, ki zapolni manjkajoče znanje.
Stroški R & R oziroma vložena sredstva vplivajo na davčno osnovo davčnega zavezanca pri obračunu davka na dobiček, ki ga je treba oddati do 31. marca 2021. Davčna olajšava za raziskave in razvoj se lahko izkoristi v višini 100 odstotkov investiranega zneska. Pri tem je treba zadostiti določenim pogojem, da gre res za raziskave in razvoj, na primer, ali ste razvili nekaj novega.
Da pa boste za stroške R & R res upravičeni do davčne olajšave, je treba dokazovati vsebine, cilje, osebje, mejnike, napredek na področju R& R ter primerjavo s konkurenco na mednarodni ravni.
KORISTNO BRANJE: R&R RAZPISI: 4 PREMALO ZNANA DEJSTVA
Za uveljavljanje davčne olajšave za znesek vlaganja v raziskave in razvoj je treba imeti poslovni načrt ali poseben razvojni projekt ali program podjetja ter dokumentacijo. Poleg načrta za projekt morate imeti tudi dokazila, da je bil ta izveden. Sem šteje tudi vodenje stroškov.
Ker davčno olajšavo za R & R uveljavlja čedalje več podjetij, bomo predstavili praktičen primer priprave načrta/programa R & R.