Kmetijstvo se intenzivno tehnološko posodablja. Zelenjavo lahko pridelamo sredi mesta v avtomatiziranih rastlinjakih, na urbanih kmetijah ali tovarnah pod lučjo, brez naravne svetlobe. Roboti molzejo krave, pobirajo pridelke, odstranjujejo plevel. Droni spremljajo rast kmetijskih rastlin, optimizirajo gnojenje ter nanos fitofarmacevtskih sredstev. Marsikje s pametnimi vabami in kamerami na daljavo spremljajo škodljivce. Kmetijske stroje usmerja GPS-signal. Tehnološko najnaprednejši pridelovalci že računalniško spremljajo vsa kmetijska opravila med letom. Tehnološko posodabljanje slovenskega kmetijstva portal Agrobiznis.si spremlja z natečajem Agrobiznis hi-tech.
Kdo lahko sodeluje na natečaju?
Agrobiznis v okviru omenjenega natečaja išče ponudnike in uporabnike novih tehnologij, ki so do okolja prijazne, povečujejo ekonomičnost pridelave, z manjšo porabo fitofarmacevtskih sredstev, vode in gnojil pa znižujejo stroške. Letos poleg uporabnikov in ponudnikov novih tehnologij vabijo k prijavi na natečaj tudi tiste, ki imajo idejo za novo tehnologijo, jo še razvijajo ali iščejo investitorje ali testne uporabnike.
Prijavite se na natečaj Agrobizni hi-tech – PRIJAVNICA.
Več informacij o natečaju na agrobiznis.finance.si/agro-hi-tech!
|
Najobetavnejše primere bodo sproti predstavljali na portalu Agrobiznis.si in v četrtkovi izdaji časopisa Finance. Finalisti iz vsake kategorije po mnenju strokovne komisije pa bodo dobili možnost, da se predstavijo na konferenci Nove tehnologije v kmetijstvu, ki bo 24. novembra 2020 . Zmagovalca v vsaki kategoriji bodo razglasili na konferenci.
Zmagovalca prvega Agrobiznis hi-tech natečaja
Lani sta na prvem natečaju Agrobiznis hi-tech zmagala digitalizirana majhna ekokmetija Vegerila, ki uspešno posluje, in mariborski startup Termodron, ki z uporabo dronov in analizo podatkov poceni pridelavo, hkrati pa zmanjša vpliv kmetovanja na okolje.
Podpornika projekta za Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS ter NLB.