19. in 20. novembra letos bo v Portorožu potekala že 26. Poslovna konferenca Portorož (PKP). Zaključil jo bo pogovor s prof. dr. Stjepanom Oreškovićem, raziskovalcem, profesorjem in podjetnikom, ki je med drugim kupil Panvito, eno največjih živilskih podjetij v Sloveniji. »V pogovoru z Oreškovićem nikoli ne veš, kaj lahko postane tema. Še posebej, če se z njim pogovarja Peter Frankl«, nepogrešljiv del letošnjega programa napovedujeta organizatorja, Poslovna akademija Finance in ljubljanska Ekonomska fakulteta.
Lahko bi šlo za Boston ali Ljubljano. Johna Harvarda ali Primoža Trubarja. In oba Cankarja. Lahko pa bi beseda tekla tudi o nenavadnih voditeljih 21. stoletja. O politiki in medijih. O vzgoji in izobraževanju. O tem, kako v vsem, kar delaš, ne samo v biznisu, ustvariš višjo dodano vrednost.
Profesor Stjepan Orešković je poslovnež in znanstvenik, ki verjame, da so znanje, etično ravnanje in tehnologija temelj tako poslovnega kot vsakega drugega uspeha v življenju. Kako so s temi merili povezane njegove naložbe v slovensko ekonomijo, v eno najbolj inovativnih poslovnih šol v Evropi – IEDC Poslovno šolo Bled in v skupino Panvita?
Stjepan Orešković ima o poslovanju zagotovo kaj povedati – podjetje, v katerem je ustanovitelj in večinski lastnik, Bosqar Invest, je v petih letih zraslo v globalnega igralca, ki zaposluje več kot 14.700 ljudi v 18 državah, deluje pa na 62 svetovnih trgih. Med vlagatelji v Bosqar Invest so hrvaški pokojninski in investicijski skladi, Mid Europa Partners, vodilni vlagatelj v tem delu Evrope s sedežem v Londonu, in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD).
Hkrati profesor Orešković poleg obveznosti rednega profesorja na Medicinski fakulteti v Zagrebu poučuje ali raziskuje na najuglednejših svetovnih univerzah, od Harvarda do Sorbone, LSE in Univerze Bocconi. Bil je tudi glavni znanstveni raziskovalec Pfizerjevega projekta Global Grand, njegova dela so objavili najpomembnejši svetovni založniki, kot sta Cambridge University Press in British Medical Journal, Lancet pa je njegove javnozdravstvene projekte navedel kot primer uspešne prakse.
A kljub bogati biografiji je njegov največji ponos njegova hrvaško-slovenska družina, žena Manica in trije otroci, ki so po njegovi brezkompromisni filozofiji vlaganja v znanje diplomirali na najprestižnejših ameriških univerzah Ivy League. Ali in koliko je takšno izobraževanje na voljo staršem, ki niso premožni?
Več o 26. PKP: https://pkp.si/